Tippek tojás vásárláshoz
Legutóbb, mikor a sarki kisboltban molyoltam a tojások között, hogy kiválogassam a 2-eseket és kiderült, hogy még az eladó sem tudja mit is jelentenek ezek a számok, na, akkor gondoltam arra, hogy talán másoknak is érdemes ezt a tippet tovább adni. Néha csak egy kis figyelmen múlik, és máris tehetünk kicsit többet az egészségünkért. (A fent nevezett sarki kisboltban például egységáron adják a tojásokat, így semmivel sem kerül többe a jobb.)
Tipp: Nézzük meg a tojásokon található számsort és vegyünk minél alacsonyabb számmal kezdődőt!
Az első szám az, ami nekünk fogyasztóknak a legfontosabb, és ez az állattartás mikéntjére utal:
0 = ökológiai/bio tartás (a tyúkok szabadon vannak, kapirgálnak, természetes takarmányt és magvakat kapnak, nincs hormonkezelés)
1 = szabadtartás (előzővel hasonló feltételek, de itt a tyúkok már kaphatnak tojatószert és különféle étrendkiegészítőket)
2 = mélyalmostartás (a tyúkok zárt épületben vannak, max. 9 tyúk/m2 és kedvezőbb életkörülményeket kell biztosítani, így itt az állatok tudnak mozogni, porfürdőzni stb. Etetésüknél nincsenek korlátok, de talán kevesebb antibiotikumot és hormont kapnak, mint a ketreces társaik.)
3 = a ketreces tartás (a tyúkok zsúfoltan élnek ketrecekben, mozgásuk maximálisan korlátozva van és szinte elkerülhetetlen az antibiotikumozásuk, hogy a fertőzések ne terjedjenek.)
A többi kód jelentése: Magyarország ISO kódja (HU), utána következik a megyekód, az állat-egészségügyi kerület sorszáma, a tojótyúk jelölés („T”), majd az állattartó telep kétjegyű sorszáma és, végül a perjel után az, hogy melyik ólból származik a tojás. Így egész Európában visszakereshető a tojás útja. A tojás dobozán is kell találnunk jelöléseket, a csomagoló kódját, így arról is tájékozódhatunk, ki és hol csomagolta az árut valamint a lejárati időt.
A tojás frissességét azonban egy nagyon egyszerű praktikával meghatározhatjuk mi magunk is.
Tipp: törjük fel a tojást és nézzük meg milyen állagú lesz a tányéron!
3 jól elkülönülő részt kell hogy lássunk friss tojás esetében. A sárgája, a sárgáját köralakban körülvevő „tömör” fehérje és végül egy teljesen szétfolyó fehérje rész. Éljünk egészségesebben, legyen kerekebb a világ!
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólások
Érdekes ez a cikk, nem tudtam, miket nyomtatnak a tojásokra. Főleg a piacon szoktam vásárolni, ott egyszer egy bácsi a következő tanácsot adta: mivel kapirgál a tyúk, soha nem lehet egyforma színű tojás a dobozban. Azóta figyelek! Gratulálok az oldalhoz, remélem sok lelkes követője lesz. Sok sikert!
Eddig én is csak az S, M, L, XL kategóriáig jutottam el tojásvásárlást illetően. Köszönöm hogy felhomályosítottatok!